RTR Specialist with German

AT Infosys
Infosys

Ozorków, Poland

Infosys Poland Sp. z o.o. - Łódź

Requirements:
- Min 2 years of experience in RTR process, e.g. foreign currency valuation, posting of recurring documents, MEC
- Working knowledge of SAP
- Good understanding of accounting rules
- Experience in performing month/year end procedures in RTR
- Knowledge of English and German spoken and written at a minimum communicative level (B2)
- Higher education in accounting/finance and/ or accounting courses would be an asset
- Very good communication skills, attitude for problem solving and teamwork skills

Responsibilities:
- Posting/processing documents in SAP
- Supporting month-end/year-end closing activities for R2R

Get Software Engineering jobs in Ozorków, Poland delivered to your inbox every week.

- Foreign currency valuation
- Regular calls with client
- European countries entities managed

We offer:
- Career in the multinational company
- Opportunity to take part in international projects and gain experience in various processes
- Internal training program
- Set of social benefits to choose from
- Salary adequate to your competencies & experience
- Hybrid work (2 days from the office in Lodz) or remote work from Poland

Księgowa/y w Dziale Księgi Głównej z j. niemieckim

Wymagania:
- Minimum 2-letnie doświadczenie w w obszarze księgowości, np. wycena walutowa, księgowanie dokumentów cyklicznych, MEC
- Robocza znajomość systemu SAP
- Dobre rozumienie zasad rachunkowości
- Doświadczenie w procesie zamknięcia roku sprawozdawczego
- Znajomość jezyka angielskiego i niemieckiego w mowie i piśmie minimum na poziomie komunikatywnym (B2)
- Wykształcenie wyższe w zakresie rachunkowości/finansów i/lub kursy księgowości będą dodatkowym atutem
- Bardzo dobre umiejętności komunikacyjne, nastawienie na rozwiązywanie problemów i umiejętność pracy w zespole

Obowiązki:
- Księgowanie/przetwarzanie dokumentów w SAP
- Wspieranie działań związanych z zamknięciem miesiąca/roku
- Wycena walut obcych
- Regularne rozmowy z klientem
- Zarządzanie podmiotami w krajach europejskich

Oferujemy:
- Karierę w międzynarodowej firmie
- Możliwość udziału w międzynarodowych projektach i zdobycia doświadczenia w różnych procesach
- Szkolenia wewnętrzne
- Pakiet benefitów
- Wynagrodzenie adekwatne do posiadanych kompetencji i doświadczenia
- Praca hybrydowa (2 dni z biura w Łodzi) lub zdalna na terenie Polski

Client-provided location(s): Poland
Job ID: Infosys-121458BR
Employment Type: Other

Perks and Benefits

  • Health and Wellness

    • Health Insurance
    • Life Insurance
    • HSA
    • Short-Term Disability
  • Parental Benefits

    • Birth Parent or Maternity Leave
    • Non-Birth Parent or Paternity Leave
    • On-site/Nearby Childcare
  • Office Life and Perks

    • Commuter Benefits Program
  • Vacation and Time Off

    • Paid Vacation
    • Paid Holidays
    • Personal/Sick Days
    • Sabbatical
  • Financial and Retirement

    • 401(K)
    • Relocation Assistance
  • Professional Development

    • Learning and Development Stipend
  • Diversity and Inclusion

    • Employee Resource Groups (ERG)