Skip to main contentA logo with &quat;the muse&quat; in dark blue text.

Contabil Senior - Specializat in Taxe

AT Cummins
Cummins

Craiova, Romania

DESCRIPTION

Căutăm un Contabil Fiscal experimentat să se alăture echipei noastre financiare din Craiova, România , care va fi responsabil pentru pregătirea declarațiilor fiscale complexe și implementarea proiectelor complexe legate de aplicarea legislației fiscale.

RESPONSIBILITIES

Responsabilitati:

  • Intregistare diverselor note contabile: salarii, TVA, taxe si impozite declarate la bugetul de stat si la bugetul local;
  • Evidenta mijloacelor fixe si a imobilizarilor in curs de executie;
  • Inregistrarea avansurilor spre decontare si a deconturilor de cheltuieli;
  • Verificarea inregistrarilor contabile, fiselor de cont, jurnalelor de TVA, balantei lunare;
  • Verifica si reconciliaza conturile contabile la sfarsitul lunii;
  • Participare la inventarierea anuala;
  • Pregateste rapoarte si participa activ la procesul anual de Audit extern;
  • Pregatirea, intocmirea, verificarea si depunerea raportarilor care autoritatile statului:
  • ANAF (D100, D300, D394, D390, recuperare TVA etc)
  • Primaria: taxe si impozite locale
  • BNR
  • Institutul de Statistica
  • Documentarea permanenta cu privire la modificarile legislatiei in domeniul contabil si fiscal
  • Alte sarcini si responsabilitati aferente departamentului financiar-contabil, in functie de proiectele companiei

Want more jobs like this?

Get Accounting and Finance jobs in Craiova, Romania delivered to your inbox every week.

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy.

QUALIFICATIONS

Cerinte :

  • Diplomă de licență în Contabilitate, Finanțe sau o disciplină relevantă (legislație fiscală, prețuri de transfer etc.).
  • Experienta relevanta in domeniul financiar-contabil, minin 5 ani, inclusiv balanta si bilant
  • Experienta in contabilitatea unei firme de productie
  • Experienta in contabilitatea unei firme multinationale reprezinta un avantaj
  • Cunostinte solide de legislatie fiscala si contabile
  • Cunostinte solide de operare PC, in special Microsoft Office Excel
  • Capacitatea de a lucra in echipa, dar si independent
  • Abilitati de analiza si sinteza, atentie la detalii, foarte buna gestionare a timpului
  • Persoana responsabila, punctuala, dinamica, orientata spre rezultate
  • Cunostinte limba engleza
  • Certificare profesionala: CECCAR

Ce oferim:

  • Un mediu de lucru cald și o atmosferă deschisă.
  • Pachet salarial atractiv cu beneficii suplimentare.
  • Compensație variabilă bazată pe obiectivele organizației globale.
  • Oportunități de dezvoltare a carierei într-un mediu internațional.

Job Finance

Organization Cummins Inc.

Role Category Hybrid

Job Type Exempt - Experienced

ReqID 2404466

Relocation Package No

Client-provided location(s): Dolj County, Romania
Job ID: Cummins-R-1D5ACE0291B24347A9660EA0A2BBADEE
Employment Type: Other

Perks and Benefits

  • Health and Wellness

    • FSA With Employer Contribution
    • Health Reimbursement Account
    • On-Site Gym
    • HSA With Employer Contribution
    • Health Insurance
    • Dental Insurance
    • Vision Insurance
    • Life Insurance
    • Short-Term Disability
    • Long-Term Disability
  • Parental Benefits

    • Non-Birth Parent or Paternity Leave
    • Birth Parent or Maternity Leave
  • Work Flexibility

    • Flexible Work Hours
    • Remote Work Opportunities
  • Office Life and Perks

    • Company Outings
    • Casual Dress
  • Vacation and Time Off

    • Leave of Absence
    • Personal/Sick Days
    • Paid Holidays
  • Financial and Retirement

    • Relocation Assistance
    • Performance Bonus
    • Stock Purchase Program
    • Pension
    • 401(K) With Company Matching
  • Professional Development

    • Mentor Program
    • Shadowing Opportunities
    • Access to Online Courses
    • Lunch and Learns
    • Tuition Reimbursement